2022/12/29
Dainius Vaičikonis. Kaip smulkiam verslui paruošti finansus 2023 m.

Nauji metai – nauji tikslai ir iššūkiai. Akivaizdu, kad šiais neramiais laikais geriausiai su iššūkiais tvarkosi ir tikslus pasiekia tie, kurie ruošiasi iš anksto. Sakysite posakiai ir lieka posakiais? Tik jau ne smulkiesiems verslams, mat tokios didelės infliacijos fone, vos vienas tinkamas žingsnis finansų valdyme jiems gali garantuoti kelis kartus didesnę sėkmę. Tad kaip smulkiam verslui sėkmingai paruošti finansus 2023 metams? Dalinuosi keletu naudingų patarimų.

 

Susidėliokite aiškią strategiją

 

Sakoma, kad gera strategija sudaro pusę sėkmingo darbo. Tad planuojant įmonės finansus, verta pradėti nuo jos.

 

Gerai pagalvokite ir užfiksuokite, kokius konkrečius žingsnius į priekį norėtumėte 2023 m. žengti su savo verslu – kiek galėtų padidėti pardavimai, klientų skaičius, produktų gamyba ar paslaugų suteikimas ir t.t.

 

Žinant konkrečius žingsnius, apsvarstykite planus ir idėjas, kaip visa tai įgyvendinti.

 

Viskas labai paprasta: kuomet yra konkretus planas, strategija ir tikslai, pagal juos galima lengviau sukurti ir konkretų finansinį planą.

 

Atlikite detalią praėjusių metų finansų analizę

 

Koncentruojantis į ateitį bei dėliojantis artimiausius planus, niekada nenumokite ranka į tai, kas buvo praeityje. Praeitis ir joje kilę sunkumai ar sėkmingi momentai – tai puikus kelrodis ateities iššūkiams.

 

Ruošiant finansus, nevenkite giliau pasinerti į praėjusių metų finansines ataskaitas ir labai atidžiai peržvelgti kiekvieną jų eilutę. Galbūt peržvelgus suprasite, kad vieną iš verslo aspektų verta panagrinėti kiek giliau. Analizuodami ataskaitas, palyginkite ką tik praėjusius ar besibaigiančius metus su dar ankstesniais.

 

Iškelkite sau užduotį detaliai išanalizuoti situaciją ir atsakyti į klausimus – ar savo versle uždirbote daugiau, ar mažiau pinigų nei pernai? Kokie produktai ar paslaugos sudaro didžiausią jūsų verslo pajamų dalį? Kurie iš jų veikia mažiau efektyviai arba visai neveikia ir yra nuostolingi? Į kur daugiausia iškeliauja Jūsų verslo išlaidos? Ar tam tikros verslo vystymui skirtos išlaidos sumažėjo, ar padidėjo?

 

Labai įprasta galvoti, kad kiekvieni metai versle prabėga vis greičiau. Ir iš tikrųjų, laikas yra tikrai brangus. Tačiau šiuo, labai didelės infliacijos laikotarpiu, kuomet planuojate finansus ateičiai, tokiems klausimams užduoti ir į juos atsakyti, reikia skirti kiek įmanoma daugiau laiko.

 

Per brangu ar per pigu?

 

Kuomet atliksite detalią finansų analizę ties visomis eilutėmis, pasiruošti finansiškai naujiems metams puikiai padės žvilgtelėjimas į konkurentus.

 

Toks žingsnis rekomenduotinas vien tam, kad dar geriau suprastumėte, kaip bendrai rinkoje atrodo Jūsų taikoma kainodara bei ar galima kelti siūlomų paslaugų bei prekių kainas, kurios potencialiai padidintų pelną. O galbūt ir priešingai – jos jau dabar, lyginant su konkurentais, buvo didesnės ir dėl to potencialūs klientai Jus aplenkdavo.

 

Iš pirmo žvilgsnio pigesniu būti yra logiška, tačiau tuo pačiu, kai smulkiojo verslo savininkai norėdami kuo greičiau pritraukti klientus nusistato mažesnes prekių ir paslaugų kainas nei konkurentai, tai gali būti ir kiek ydinga praktika.

 

Tam tikra dalis klientų susivilios, tačiau būtina įvertinti, ar klientų bus tiek, kad investicijos atsipirktų. Juk mažesnės kainos – tai, galimai, ir mažesnis pelnas.

 

Jeigu jau pastebėjote, kad jūsų kainos visus metus buvo mažesnės nei konkurentų, nevenkite jas 2023 metais neženkliai padidinti. Jeigu nepersistengsite didindami, klientas to galbūt ir nepajus, tačiau išlaikant tokį patį pardavimų kiekį ar jį padidinus, kitų metų pelnas taip pat nepastebimai taps didesnis.

 

Kita vertus, galbūt žvelgdami į konkurentus pastebėsite, kad Jūsų taikomos kainos visus metus buvo didesnės nei pas kitus? Tuomet ir toliau reguliariai analizuokite konkurentų taikomą kainodarą. Galbūt naujais metais keletą mėnesių kainas didinti bus nevalia, bet jas, matydami situaciją, galėsite padidinti šiek tiek vėliau.

 

Bendraukite su partneriais

 

Ko gero labai garsiai ir pabrėžti nereikia, kad patikimi partneriai – viena svarbiausių kiekvieno sėkmingo verslo dalių. Tad sėkmingai finansus paruošite, jeigu kartu su partneriais detaliai aptarsite artimiausios ateities galimybes bei planus.

 

Galbūt Jūsų verslui reikalingas finansinis partneris? Tuomet, nepaisant to, kad, pavyzdžiui, finansinių paslaugų prireiks tik 2023 metų viduryje, apie sąlygas pradėti kalbėtis galite jau dabar. Kuo anksčiau jas žinosite ir bent apytiksliais susiderėsite, tuo lengviau bus nusibrėžti ir tikslesnius naujų metų finansinius planus.

 

Pasistenkite detaliau pasiderėti ir su savo verslo gyvavimui būtinais žaliavų ar paslaugų tiekėjais.

Ankstyvesnis planų su tokiais partneriais dėliojimas ir iniciatyva – tolygu didesniam pasitikėjimo ir lojalumo parodymui.

 

Tai gali suveikti kaip nemenkas pliusas derybose dėl mažesnių kainų: jeigu Jūsų tiekėjas nuo pat naujų metų pradžios ir nesuteiks nuolaidos, galbūt duos pažadą, kad tai galės padaryti 2023 metų viduryje.

 

Taip pat nepamirškite, kad sėkmingai finansus 2023 metams Jūsų verslui gali padėti paruošti ir paprasčiausias geresnių sąlygų susiderėjimas su interneto, telefoninio ryšio tiekėjais, darbui skirtų patalpų nuomotojais ir t.t. Juk smulkiam verslui svarbios išlaidos yra net ir tos, kurios iš pirmo žvilgsnio atrodo smulkios.

 

Patarimų, kaip sėkmingai smulkiam verslui paruošti finansus 2023 metams, galima išvardinti ir kur kas daugiau. Tačiau šiuo atveju viską puikiai atspindi vienas, paprastas posakis: sėkmė yra ne kas kita, kaip didelio darbo ir kruopštaus pasiruošimo rezultatas. Tad kiek pastangų įdėsime, tiek ir turėsime.

 

Dainius Vaičikonis, „Finpro” bendraįkūrėjas ir vadovas