Kauno rajone esančiuose Užliedžiuose iškilo inovatyvus darželis „Pienė“. Jį stačiusi įmonė „Silberta“ nutarė įstaigą įrengti ne tik pagal esamus reikalavimus tokios paskirties pastatui. Darželyje sukurtos galimybės mokytis ir augti negalią turintiems vaikams.
Statybų įmonės vadovas Egidijus Mineika pasakoja, kad vaikų darželį pastatyti nusprendė žinodamas apie didžiulį ugdymo įstaigų trūkumą Kauno rajone, apsunkinantį vietinių šeimų ir naujakurių gyvenimus. Sklypą įsigijusi įmonė iš pradžių planavo statyti gyvenamuosius namus. Tačiau išanalizavus vaikų darželių poreikį aplinkinėse vietovėse nutarta pastatyti tokią įstaigą. Šalia jo bus vystomi ir gyvenamieji namai.
„Įrengėme jį pagal visus dabartinius reikalavimus bei pridėjome specialiųjų poreikių vaikams reikalingą įrangą. Darželyje yra viena grupė, pritaikyta specialiai negalią turintiems vaikams. Joje įrengtas pritaikytas tualetas, į ją patekti galima per specialiai tam įrengtus įvažiavimus. Taip pat sumontuotas neįgaliųjų keltuvas. Senos statybos vaikų darželiuose tokios įrangos nėra, tad vaikai su specialiaisiais poreikiais susiduria su sunkumais kasdien. Jiems gali būti sudėtinga bendrauti su kitais vaikais, patekti į tam tikras patalpas, net į tualetą. Norėjome sumažinti kasdien vaikams su negalia kylančius iššūkius“, – pasakojo E. Mineika.
Vaikų darželių poreikis Kauno rajone – didžiulis, vietų juose trūksta, pačių pastatų – taip pat, o juo labiau – tinkančių visiems vaikams be išimčių.
Bankai iškėlė neįgyvendinamas sąlygas
Prieš statant įmonė susidūrė su sunkumais – bankai nenorėjo nė žiūrėti į prašymus gauti paskolą, pasakojo vadovas: „Išanalizavau keletą skirtingų variantų bei kreipiausi į bankus, tačiau paskolos nepavyko gauti dėl mums netinkamų sąlygų. Šiuo metu bankų reikalavimai – labai griežti. Iš mūsų prašė ne tik pirminio įnašo, bet ir papildomo užstato. Dėl paskolos kreipiausi nebe pirmą kartą, bet nesitikėjau, kad sąlygos bus pakitusios.
Atsidūrėme tarsi užburtame rate – pardavę pastatytą darželį galėjome iškart grąžinti paskolą, tačiau be preliminarios pardavimo sutarties bankas paskolos neišduoda, o nepastatyto darželio niekas nenori pirkti. Turint sutartį bankas sutinka finansuoti, tačiau parduoti dar nestovintį pastatą nėra paprasta“. Po susitikimų su bankininkais darželio vystytojai ėmė ieškoti alternatyvių finansuotojų ir kreipėsi į finansavimą smulkiems bei vidutiniams verslams suteikiančią įmonę „Finpro“. Jų pateiktos sąlygos tenkino, tad sprendimas buvo rastas nesudėtingai. Nuo kreipimosi iki finansavimo gavimo praėjo maždaug mėnuo, o pastatytą darželį įsigijo Kauno rajono savivaldybė, kurį atidarė šių metų vasario mėn.
Manau, kad maži ir vidutiniai verslai vis dažniau kreipsis į alternatyvius finansuotojus. Galbūt situacija vėliau keisis, tačiau dabartinės sąlygos bankuose – itin nepalankios mažesniems verslams. Pagal dabartinę situaciją paskolas gauti gali tik dideli verslai“, – svarstė E. Mineika.
„Finpro“ valdybos narys Kęstutis Grinaveckas teigia šiame projekte įžvelgęs socialinę naudą: „Nuolat girdime nusiskundimų dėl vietų darželiuose trūkumo, tačiau vystytojai susiduria su sunkumais įgyvendinant tokios tipo projektu ir ne visi ryžtasi įgyvendinimui. Naujos ugdymo įstaigos statybų eigoje labai svarbu suvaldyti ne tik technoliginio proceso, bet ir visas kylančias juridinio administravimo rizikas. Sujungus tinkamas kompetencijas buvo gautas maksimaliai geras rezultatas. Nauja ugdymo įstaiga atitinka naujausius keliamus reikalavimus, ji pritaikyta negalią turintiems vaikams. Ši įstaiga taps ne tik Kauno rajono, bet ir visos Lietuvos pavyzdžiu, kuriuo sekti turėtų ir kitos savivaldybės“.